Dziennik Macieja Morawskiego, 17 listopada 2017 r.

Utworzono 17 listopada 2017 przez Red. VP

Dziś z miejsca odnotuję, nawiązując do mego dziennika z 15 listopada, że ważne w mym odczuciu wydarzenie, WERNISAŻ WYSTAWY PRAC KRZYSZTOFA JUNGA, odbędzie się w słynnej, zwanej „mickiewiczowską” BIBLIOTECE POLSKIEJ na Wyspie Św. Ludwika w Paryżu, we wtorek 21 listopada o godzinie 19-tej! Ta wystawa – jak we wstępie do swej książki pt. „KRZYSZTOF JUNG – Peintures et dessins” podkreśla WOJCIECH KARPIŃSKI – ma na celu przedstawienie obu aspektów dzieła tego artysty, który był pejzażystą i portrecistą. Na mnie wielkie wrażenie zrobiły np. dwa jego portrety Józefa Czapskiego (1987 rok). A Gustaw Herling i Zbigniew Herbert „nadali Krzysztofowi Jungowi tytuł” MALARZA DRZEW!

Z kolei w związku z uwagami i pytaniami jednego z czytelników, nawiążę do mego wczorajszego dziennika. Tak, zgadzam się z opinią, że „Ambasada Wolnej Polski” (patrz mój wczorajszy dziennik) do niedawna była przez niektórych naszych historyków jakby częściowo ignorowana, czy też jej rola była czasem tylko „pomniejszana”… Powody po temu proste i natury politycznej!! Ambasada Wolnej Polski była rzecz jasna jakby dalszym ciągiem drugiej RP, i tym samym irytowała wpływowe kręgi polityczne wywodzące się z jednak b. lewicowego rewizjonizmu. Jak słusznie chyba zauważa jeden z mych znajomych: duże wpływy mają, i w szczególności mieli, zwolennicy demokratycznej naprawy PRL-u, będący równocześnie niechętni wszelkim próbom nawiązywania do, czy uwydatniania, osiągnięć drugiej RP… Dopiero od niedawna to się zmieniło. Spojrzenie na przeszłość Polski stało się bardziej obiektywne… Młodzi polscy historycy unikają potępiania w czambuł – jak mawiał „czerwony” – pańskiej Polski i np. jej dyplomatów… Zawiał, Bogu dzięki, nowy, bardziej obiektywny wiatr…

Profesor dr hab. Rafał Habielski, wybitny znawca najnowszej historii Polski, przejrzał w Bibliotece Polskiej w Paryżu kopie tajnych raportów, jakie mój ojciec przez chyba ćwierć wieku wysyłał z Paryża do władz RP w Londynie. Te bardzo godne uwagi naświetlające życie i działania naszej emigracji politycznej teksty mają niezadługo ukazać się w druku! Rzucą one nowe światło na dzieje i walkę polskiej emigracji politycznej we Francji!!!

Komentuj...

*sobota, 30 maja, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART