Dziennik Macieja Morawskiego, 17 lipca 2016 r.

Utworzono 18 lipca 2016 przez Red. VP

Morawski foto 1 (2)Jest rzeczą oczywistą, że wielkie, światowej rangi grupy finansowe są bardzo świadome faktu, iż błyskawicznie dziś rozwijające się postępy wynalazczości i technologii muszą w niedalekiej przyszłości mieć kolosalny wpływ na życie ekonomiczne i na – jak to się określa – ewolucję struktur cen… Tajne komitety wysokiej klasy ekspertów pracujące dla owych grup opracowują szereg „wniosków”; jak się zdaje, jednym z nich jest to, że niebezoiecznie jest inwestować „w kompanie i w obecny przemysł lotniczy, w fabryki samolotów pasażerskich”, nadchodzi bowiem wielkimi krokami era pociągów o szybkości np. 1200 km na godzinę. Wedle informacji sprzed 3 tygodni, pociąg Hyperloop (kocepcja miliarderdera i wynalazcy Elona Muska, mającego wedle niesprawdzonych pogłosek – ale może to tylko typowo polska legeda – jakieś rodzinne powiązania z Polską) z powodzeniem przeszedł pierwsze próby i w USA zapewne zacznie za lat kilka „działać” na trasie 600 km. Warto tu dodać, że pewną rolę w opracowywaniu tego projektu i dostosowywaniu go „do polskich warunków” gra ponoć zespól „Hyper Poland” – grupa absolwentów Politechniki Warszawskiej pracująca pod „opieką merytoryczną” profesora nadzwyczajnego dr hab. Janusza Piechny. Animatorem całej tej „opercji” jest ponoć genalnie uzdolniony inżynier Krzysztof Tabiszewski. Ale – jak mówi jeden z mych rozmówców – „dominujący jeszcze polską scenę publiczną ludzie po sześćdziesiątce niestety tkwią w 20. wieku, nie dostrzegając wagi nadchodzących przemian”.

Dodaje on, że Hyperloop nie jest jedynym projektem superszybkiego pociągu – istnieją też zaawansowane projekty konkurencyjne… Mowa jest np. również o „błyskawicznych pociągach dojazdowych, mogących zaważyć na cenie terenów i życiu wielkich miast, które skądinąd mogą stać się także mniej potrzebne w związku z postępami informatyki stosowanej”…

Ale postępy technologiii i np. (choć, rzecz jasna, nie tylko) inżynierii genetycznej, mogące przynieść odpowiedź na problem wyżywienia szybko potęgującej się liczby mieszkańców kuli ziemskiej, „mogą na przestrzeni najbliższych 20. lat „zbulwersować całkowicie nasze życie ekonomiczne”… Jak już podkreśliłem, naukowe i bardzo fachowe zespoły całą tę problenatykę starannie analizują, wszak chodzi o wielkie pieniadze!

Komentuj...

*czwartek, 9 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART