Dziennik Macieja Morawskiego, 17 grudnia 2017 r.

Utworzono 17 grudnia 2017 przez Red. VP

Rozmówcy nieraz pytają mnie o opinię mego ojca na różne sprawy, między innymi o podłoże błyskawicznej klęski wrześniowej. Ojciec mój w swej książce pt. WSPÓLNA DROGA Z ROGEREM RACZYŃSKIM (Wydawnictwo Poznańskie, 1998, strona 170) pisze: „Po klęsce wrześniowej, w chwili największego rozgoryczenia, powiedział mi jeden z generałów naszych, bynajmniej nie przedwojenny opozycjonista, że koncepcje strategiczne, którymi Rydz się kierował przy ustalaniu planu obrony przed najazdem niemieckim stały na poziomie dowódcy straży granicznej, a nie Naczelnego Wodza”. Ojciec nieraz też opowiadał, że płk dypl. Witold Morawski, pośmiertnie mianowany generałem brygady, były attaché militaire w Berlinie, wracał w roku 1939 z posiedzeń Sztabu Głównego załamany i mówił : „Nie wiem, czy śmiać się, czy płakać, zastępca szefa tegoż sztabu bredzi: Wystarczy zakopać brony, a czołgi nie przejadą. No i cały czas mówiono o walce z defetyzmem, o przesadnych ocenach sił Niemiec, kpiono sobie z obaw starego generała broni, Leona Berbeckiego, i też Cata-Mackiewicza”.

Ojciec wspominał też, że Z DRUGIEJ RĘKI, już w Rumunii, słyszał, że Józef Beck „pluje sobie w brodę, że wierzył tezom Rydza i jego sztabowców, że przez ładnych kilka miesięcy polska armia zdoła stawić opór armii Hitlera (!), i mówił, że gdyby znał SŁABOŚĆ naszej armii grałby zgoła inaczej!!!”

Ojciec mój nie był – jak dobrze wiadomo – Piłsudczykiem, ale mawiał: „Nieszczęściem Polski był przedwczesny zgon 12 maja 1935 Józefa Piłsudskiego w wieku 68 lat. Piłsudski słusznie mawiał: Beze mnie oni nie dadzą sobie rady!. Do tego Beck i Rydz za zgodą Mościckiego po śmierci Marszałka szybko odsunęli od władzy pułkownika Sławka, człowieka wysoce ostrożnego i niegłupiego… Sławek popełnił 2 kwietnia 1939 samobójstwo, jak mawiali np. książę regent Zdzisław Lubomirski i wysoce inteligentny Janusz Radziwiłł, BARDZO jasno widząc, ku czemu idzie (!!!), czując się odpowiedzialnym „za dopuszczenie do przejęcia władzy przez durniów”…

Ojciec mój, choć – jak już podkreśliłem – nie był Piłsudczykiem, wręcz przeciwnie, cenił realizm i inteligencję tego Marszałka…

Często mój ojciec mówił o głupocie wielu mężów stanu; uważał Stalina nie za polityka, lecz za „terrorystę”, nie rozumiał, że mądry naród niemiecki nie zorientował się w porę, iż Hitler wiedzie go do niesamowitej klęski, uważał fiasko zamachu na Hitlera (lato 1944) za bolesny cios godzący w przyszłość Europy (!). Za naprawdę wielkiego męża stanu uważał de Gaulle’a! Ten miał genialne wyczucie sytuacji!!

Komentuj...

*poniedziałek, 20 stycznia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART