Dziennik Macieja Morawskiego, 15 stycznia 2018 r.

Utworzono 16 stycznia 2018 przez Red. VP

Ze zdumieniem dowiaduję się z – wedle niektórych – ponoć poważnych obliczeń, że „ocenia się, iż poza Polską żyje około18 milionów Polaków czy osób polskiego pochodzenia! Jedna trzecia tej grupy to ludzie urodzeni w Polsce! Reszta to osoby bardziej odległego polskiego pochodzenia, mające jednak świadomość związku z Polską.”

Otóż owi „nasi z zagranicy” stanowią mym zdaniem zapewne niedostatecznie wykorzystane bogactwo naszego kraju… Rzecz w tym, by upraszczać im i zachęcać ich odpowiednią akcją propagandową do budowania sobie domków wakacyjnych czy „emerytalnych” w Polsce, dalej: ułatwiać młodzieży polonijne studia w Polsce (znam np. młodych z Francji studiujących w Krakowie medycynę), dalej – istotne, by wspierać i rozwijać obozy wakacyjne dla dzieci (jedna z mych wnuczek regularnie jeździ na obozy KIK-u, już nieźle zna polski, choć u niej w domu mówi się po francusku…).

Inne zagadnienie: Polonie winny mieć dostęp do polskich towarów, także żywnościowych…, ich importerzy winni ogłaszać się w prasie polonijnej. Owej prasie, czy drukowanej, czy internetowej, grającej znaczną i – powiedziałbym -„łacznikową”… rolę w życiu polonijnym… Jeszcze inny problem, to promocja twórczości polskich artystów, w tym także tych żyjących lub zmarłych poza granicami kraju; wykazywanie ich nieraz międzynarodowej rangi! (Wielce się cieszę, że ów wielki artysta i wielki Polak, jakim był Józef Czapski staje się – i stają się jego rola i twórczość – coraz to bardziej znani i w Polsce, i np. we Francji, z ktorą był tak związany!!!).

Ważnym zagadnieniem jest dialog między Poloniami różnych krajów, wymiana doświadczeń. Jak słyszę, bardzo pozytywny wpływ na życie poszczególnych Polonii, np. na ich zabiegi o prawdziwy i korzystny dla naszego państwa obraz w świecie, ma SENAT RP!!!

Kończąc, dodam, że przywiązuję też ogromną wagę do boju o PRAWDZIWY OBRAZ naszej emigracyjno-polonijnej, uwieńczonej sukcesem w AD 1989, walki o WOLNOŚĆ I DEMOKRACJĘ DLA POLSKI. Mam nadzieję, że Senat poprze ten nasz trudny bój… Wielki krok naprzód w tej dziedzinie będzie dokonany dzięki profesorowi Rafałowi HBIELSKIEMU, który opracował, i ma wydać w IPN-ie, tajne rapory mego ojca, ambasadora legalnego Rządu RP przy władzach Francji (październik 1943 – druga połowa lat sześćdziesiątych). Stale liczę też na potektorat Senatu nad paryskim spotkaniem w ambadzie RP w Paryżu z udziałem prof. Habielskiego, spotkaniem mającym uczcić paryską ambasadę Wolnej Polski i naszą długoletnią, trudną walkę z sowieckim imperializmem!

Komentuj...

*czwartek, 9 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART