Dziennik Macieja Morawskiego, 15 października 2016 r.

Utworzono 15 października 2016 przez Red. VP

DSC02293Wierny jestem mej starej zasadzie, iż zawsze zainteresowany i nieraz zaszczycony reakcjani czytelników na me teksty oraz, rzecz jasna, stawianymi przez nich pytaniami, z miejsca je odnotywuję czy też na nie odpowiadam! Dziś od ręki zanotuję nadesłaną mi wczoraj opinię czytelniczki z kraju oraz odpowiem na jedno pytanie, które do mnie nadeszło od kogoś innego, też z kraju…

Czytelniczka nawiązuje do mego niedawnego tekstu, w którym piszę, że niewątpliwe wrażenie zrobił tu wywiad Marty KACZYŃSKIEJ w zeszłoniedzielnym Le Journal du Dimanche… Owa czytelniczka nawiązuje do wypowiedzi Tadeusza Fredro-Bonieckiego, który w e-mailu do mnie jasno wyraził przekonanie, że na pewno ów wywiad z Martą Kaczyńską jest godnym uwagi wydarzeniem. Jest ona zdania, że tylko osoby takie jak pani Marta „mogą PIS uratować przed ośmieszeniem się, wejściem na tor myszką pachnących bredni i braku umiaru”. Dodaje, iż „cała ta sprawa ustawy o CAŁKOWITYM zakazie aborcji najwraźniej była jakąś bardzo zręczną prowokacją; ktoś (?) chciał skłócić PIS z kobietami. To była dobrze pomyślana zagrywka wrogów polskiej umiarkowanej prawicy, no i prawie się im to udało”. Dodaje ona również, że jej dziadek, gorący katolik starej szkoły, też uważa, że „wielce przesadne i nie na czasie nagłe wysuwanie całej tej sprawy „cuchnie” i niewątpliwie szkodzi także Kościołowi…”.

Z kolei inny czytelnik pyta mnie, czy coś wiem o możliwości nauki języków obcych na internecie jakimiś nowymi, „błyskawicznymi” metodami. Pyta o frankofońską telewizję TV5 MONDE oraz o ORGANISATION INTERNATIONALE DE LA FRANCOPHONIE i czy jest prawdą, że obecny szef tej organizacji, Kanadyjka Michaelle Jean interesuje się najnowszymi internetowymi metodami „szybkiej” (!) nauki języka francuskiego? Nie znam bliżej tego problemu, ale jestem oczywiście przekonany, iż OIF, walczący tak skutecznie o obecność języka francuskiego w świecie, żywo się tym problem interesuje. Skądinąd dowiaduję się, że w USA „Mit-Media Lab” (jeden z działow jednej z filii Massachusetts Institute of Technology), założony swego czasu przez profesora Nicholasa Negroponte prowadzi, ponoć już z pewnym sukcesem, badania w dziedzinie tak zwanej mikrobiologii syntetycznej, dotyczące wzmocnienia możliwości naszego umysłu, co ma mieć znaczenie także gdy chodzi o opanowywanie języków obcych. Pisze o tym np. młody, lecz już słynny dziennikarz radia „Europe N’1”, Nicolas Carreau w książce „L’avenir est pavé de bonnes intentions” (La Librairie Vuibert, październik 2015). Tytuł rozdziału tej sprawy dotyczącego brzmi „Pilule de demain” („Pigułka jutra”)!!

Na zakończenie dziś dodam, iż liczę na pomoc prezesa naszej asocjacji imienia mego Dyrektora, nauczyciela i opiekuna Jana Nowaka, to znaczy na pomoc tak francuską kulturą zainteresowanego magistra Mariusza Kubika – w walce o frankofonię, o obecność języka francuskiego w Polsce. Mam wrażenie, że nasz klub Imienia Aliny Perth-Grabowskiej, że Radio Café, którego gospodarz Staś Pruszyński tak dobrze zna Francję i, co też ważne, Kanadę (obecny sekretarz generalny Organisaton Internationale de la Francophonie, Michaelle Jean – od roku 2005 do 2010 Gubernator Generalny Kanady, jest przecież Kanadyjką), mógłby też włączyć się do mego „boju o frankofonię”. W menu tej tak znakomitej, jednej z najlepszych w Warszawie restauracji może mógłby jeszcze mocniej podkreslić swe kontakty z kuchnią francuską i kuchnią kanadyjską! A w ramach słynnych spotkań i debat Radio Café, może warto przewidzieć debatę o tak istotnej gdy np. chodzi o kulturę i sztukę roli frankofonii w świecie. Może ktoś z Paryża, z OIF zechciałby na takie spotkanie przyjechać? A jest chyba też rzeczą niewątpliwą, że polski świat artystyczny nadal jest Paryżowi, Francji i całej frankofonii bliski. Żywym dowodem tego były np. warsztaty artystyczne imienia tego – jak dziś już chyba dla wszystkich jasne – jednego z czołowych w całej Europie malarzy swej epoki, Józefa Czapskiego, cieszące się takim sukcesem, a organizowane w Lailly-en-Val dla studentów sztuk pięknych z Krakowa przez tego znawcę sztuki, jakim jest Marek Szypulski…Tyle o tym na dziś.

Korekta: AP

Komentuj...

*środa, 8 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART