Dziennik Macieja Morawskiego, 15 marca 2018 r.

Utworzono 17 marca 2018 przez Red. VP

Dziś ograniczę się do skorygowania drobnego błędu, jaki wkradł się do 4. tomu mych „Dzienników” (DWA BRZEGI – Zapiski Weterana Zimnej Wojny) – do świetnego skądinąd tekstu ZAMIAST WSTĘPU jakże wybitnych: Jerzego ZIELONKI i Teresy MASŁOWSKIEJ…

Otóż w owym ZAMIAST WSTĘPU znalazła się przez nieporozumienie teza, że na początku listopada 1946 wyjechaliśmy do Paryża – matka ma i do niej dopisany ja, na PASZPORCIE DYPLOMATYCZNYM!!! Rzecz w tym, że w chwili gdy paszport, NAJZWYKLEJSZY (!!!) polski paszport, wystawiano w sierpniu 1946 (?) miałem jeszcze tylko 16 lat!!! Paszport matce załatwił ówczesny Minister Odbudowy, wielki swego czasu mego ojca przyjaciel, szlachetny Profesor Michał KACZOROWSKI… Poszedł do de facto kierującego wówczas MSZ-em Zygmunta MODZELEWSKIEGO z prośbą o paszport dla mej matki. Modzelewski powiedział mu: Dałem paszport Natalii Zarembinie, dam Kajetanowej Morawskiej. (Eugeniusz Kwiatkowski i Kaczorowski liczyli, że może matka ma, osoba o nastawieniu narodowym, namówi ojca, by wrócił do Polski). Ja już nieraz pisałem: ojciec propozycję taką Z MIEJSCA odrzucił. Nie ufał STALINOWI; uważał, że lada chwila zaostrzy on kurs w Polsce. Tak, mój ojciec przewidział ponure czystki jesieni 1948!!!

Co do papierów dyplomatycznych, to Francuzi, którzy tak cenili mego ojca, przez kurtuazję dlań dali mi kartę dyplomatyczną (specjalne dyplomatyczne prawo pobytu)… A paszport dyplomatyczny legalnego Rządu RP w Londynie wystawiła mi o wiele później nasza, kierowana przez – jak mawiał mój ojciec – obok Edwarda hr. RACZYŃSKIEGO, najbardziej wpływowego i najmądrzejszego z naszych emigracyjnych dyplomatów, przyjaciela Prezydenta Kennedy’ego, Józefa hr. POTOCKIEGO (!!!), AMBASADA WOLNEJ POLSKI W MADRYCIE.

Kończąc, dodam, że wierny linii mego Ojca, gdy po czterdziestu kilku latach mogłem ja – „SZPION RWE” – wrócić do POLSKI zgodnie z zaleceniem mego Ojca, z miejsca pojechałem pokłonić się Matce Boskiej Jurkowskiej, MATCE BOSKIEJ POJEDNANIA NARODOWEGO!!!

Komentuj...

*czwartek, 23 stycznia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART