Dziennik Macieja Morawskiego, 12 sierpnia 2017 r.

Utworzono 12 sierpnia 2017 przez Red. VP

Śnił mi się tej nocy mój Ojciec! Z naciskiem pytał mnie: COŚCIE ZROBILI Z TYM NIEGDYŚ JEDNAK ELITARNYM POLSKIM DOMEM SPOKOJNEJ STAROŚCI W LAILLY-EN-VAL?!!! WSZAK NIEDGDYŚ NIEŁATWO NASZA AMBASADA WOLNEJ POLSKI I SKUPIONE WOKÓŁ NIEJ ORGANIZACJE EMIGRACYJNE UZYSKAŁY NA TEN CEL – NA ZAKUP TEGO PIĘKNEGO PAŁACU – SPORĄ SUMĘ OD WYSOKIEGO KOMISARZA ONZ-u DO SPRAW UCHODŹCÓW!!!

Moja odpowiedź na to pytanie prosta. Dom nadal działa i prosperuje. Świetnie go prowadzi, przy pomocy sprawnej dyrektorki, francuski tak dla owego DOMU zasłużony Marek SZYPULSKI – obecny prezes mającego ten ośrodek w swej pieczy POLSKIEGO FUNDUSZU HUMANITARNEGO WE FRANCJI.

Ojciec mi przed laty mawiał: LAILLY to trwały dla Polski nabytek. Gdy nasz kraj odzyska NIEPODLEGŁOŚĆ, DOMEM zajmie się ambasada Wolnej Polski!!! To będzie ambasady aneks wypoczynkowy, oraz stale dom dla zasłużonych polskich starców (!!!), no i ośrodek przyjaźni Polska-Francja!!!

Polska odzyskała NIEPODLEGÓŚĆ, ale jakoś jak dotąd – teraz to się zapewne zmieni – AMBASADA I POLSKIE SŁUŻBY KONSULARNE ORAZ ODPOWIEDNIE POLSKIE MINISTERSTWA domem się de facto nie zajęły. Jesienią roku 2006, DOM odwiedziła szlachetna Maria z Mackiewiczów KACZYŃSKA wraz ze swą współpracownicą Izabelą z Głowackich Tomaszewską. To w owym czasie zrodziło wielkiej wagi stały kontakt URZĘDU PREZYDENCKIEGO RP z DOMEM W LAILLY. Zamierzaliśmy ów kontakt stale rozbudowywać, pogłębiać go… Analizowaliśmy takiego zbliżenia różne koncepcje czy projekty. Zastanawiałem się, czy Dom można umieścić pod specjalnym protektoratem PANI PREZYDENTOWEJ CZY TEŻ URZĘDU PREZYDENCKIEGO, dalej: np. gościć letnią porą w owej tak prestiżowej okolicy Zamków nad Loarą OSOBISTOŚCI Z POLSKI…

ALE, ALE, JAK GROM Z JASNEGO NIEBA UDERZYŁA W NAS, W NASZE JESZCZE NIEDOPRACOWANE DO KOŃCA PLANY, WIEŚĆ O PONURYM DRAMACIE Z 10 KWIETNIA 2010!!!

Ten ponury dramat rzecz jasna nami BARDZO BOLEŚNIE WSTRZĄSNĄŁ… No i rzecz OCZYWISTA, nasze zamiary oparte na dialogu z OWYMI TAK SZLACHETNYMI I TAK ROZUMNYMI PATRIOTKAMI NAJWYŻSZEJ KLASY – na długo sparaliżował… Ale – jak w mym śnie tej nocy powiedział mi mój OJCIEC – pora do sprawy powrócić, pchnąć Lailly na nowy tor rozwoju.

Odnotuję tu z miejsca, że słynna ELA SKOCZEK z Krakowa pisze mi, iż Dom w Lailly winien wrócić do tam niegdyś organizowanych przez MARKA SZYPUSKIEGO z pomocą JERZEGO GIEDROYCIA WARSZATÓW IMIENIA JÓZEFA CZAPSKIEGO… Pani Skoczek uważa, że powinny się one teraz odbywać się w innej formule, tak, by wspierały i łączyły artystów polskich z artystami z innych krajów. Powinny po takich warsztatach powstawać projekty wystaw, które później mogłyby krążyć po galeriach świata… Pani SKOCZEK dodaje: „Nie skupiałabym się na studentach… skupiałabym się na odkrywaniu artystów średniego pokolenia, którzy często nie mogą się przebić, a w Polsce nie znajdują wsparcia, bo generalnie życie artysty – jak pisał Czapski – nikogo przecież nie interesuje…”. Pani SKOCZEK zaznacza następnie m.in.: „Porozmawiam o tym z Panem SZYPULSKIM, a potem pomału będziemy poszerzać krąg osób, które mogłyby uczestniczyć w tej inicjatywie (uczelnie, galerie, kolekcjonerzy, może nawet muzea państwowe)…

A teraz jeszcze nieco inny problem… Swego czasu Dom na prośbę francuskich władz, czy też może delegatury ONZ-u gościł pewną liczbę „białych Rosjan” – uchodźców z Dalekiego Wschodu. Teraz z kolei w porozumieniu z paryskim OEUVRE D’ORIENT – 20, rue du Regard – 75278 PARIS CEDEX O6, brane ma być pod uwagę udzielenie schronienia w naszym eks-ONZ-owskim DOMU pewnej liczbie chrześcijan z Bliskiego Wschodu… Mowa była nawet (???) o biskupie(?) jednego ze Wschodnich Obrządków… Sprawą tą zajmuje się znany działacz społeczny, od lat wierny przyjaciel Polski, Polaków oraz Domu w Lailly, federalista europejski, Joël Broquet – prezes Carrefour des Acteurs Sociaux!!!

Tyle na ten temat na dziś – sprowokowany owym nocnym snem o rozmowie z mym Ojcem…

Komentuj...

*czwartek, 23 stycznia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART