Dziennik Macieja Morawskiego, 12 lipca 2017 r.

Utworzono 12 lipca 2017 przez Red. VP

Przyjezdny z Polski, od wielu lat odwiedzający ze względów rodzinnych od czasu do czasu Paryż, nawiązuje do mego dziennik z 10. lipca… Stwierdza, że dawniej miał zwyczaj umawiać się tu w porze obiadowej na znakomite flaczki czy na inne smaczne polskie dania w restauracji SPK na 20, rue Legendre… Było tam zawsze miło i pełno; spotykało się rodaków z całego świata”… „Teraz najwyraźniej brak takiego polskiego lokalu, ponoć są jakieś polskie knajpki, ale małe, położone gdzieś na peryferiach miasta, no i nie mogące stanowić żadnego centrum spotkań… W przeciwieństwie do Paryża, w Londynie istnieje aż kilka takich tętniących życiem polskich ośrodków… Jedno pewne. Przydałaby się w Paryżu wielka polska jadłodajnia i punkt spotkań rodaków, centrum polskiej, dotyczącej np. polsko-paryskich pamiątek informacji… Mogłyby się tam też reklamować polskie firmy, mieć dyżury te lub inne polskie organizacje; przydałby się też kiosk z polską prasą…”.

Tyle ów czytelnik. Ze swej strony dodam, że nie od dziś uważam, iż przydałby się w Paryżu „polski dom społeczny i handlowy”! Różne polskie organizacje i instytucje miewają trudności lokalowe, skądinąd nie ma tu sklepu np. Wedla i innych słynnych polskich firm… No i rzeczywiście nie ma teraz wielkiej, bardzo polskiej, mogącej być centrum spotkań rodaków jadłodajni… A ona mogłaby stanowić ważny element polskiego życia tutaj…

W mej opinii cały ten problem jest zagadnieniem narodowej i państwowej wagi. Właśnie w tej dziedzinie kolejne polskie rządy w czasie minionych lat nie potrafiły wypracować jakiejś koherentnej i ambitnej koncepcji wzmacniania więzów Polonii z Ojczyzną, zarówno tej starej, jak i tej najnowszej (wszak setki tysięcy rodaków za chlebem czy lepszym zarobkiem wyemigrowało także już w ostatnich dwóch dziesiątkach lat na Zachód!).

Na szczęście – jak słyszę – w Senacie RP znaleźli się mądrzy ludzie dostrzegający wagę dla Polski tego zagadnienia. Dostrzegający ogrom znaczenia problemów naszej wielomilionowej Polonii, która winna być dla polskiej gospodarki, również sztuki, kultury, filmu drogą wiodącą w wielki świat! Którą to Polonię trzeba w dobrze pojętym interesie naszego kraju i państwa utrzymywać przy polskości i przy znajomości naszego języka!

Tyle na dziś na ten tak istotny z narodowego punktu widzenia temat!!! Kończąc może tylko dodam, że wspaniałym przykładem rzeczywistej inteligentnej łączności z „pobratymcami” z innych krajów jest oczywiście państwo Izraela…

Komentuj...

*niedziela, 23 lutego, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART