Dziennik Macieja Morawskiego, 11 lutego 2018 r.

Utworzono 11 lutego 2018 przez Red. VP

Znowu pytanie: Po czyjej stronie ty jesteś?! Czy popierasz bez zastrzeżeń Kaczyńskiego i PiS? Przecież dawniej byłeś człowiekiem Wałęsy?

Odpowiem, jeśli to tak można określić, od końca! Nigdy nie byłem „człowiekiem Wałęsy”… Natomiast jestem głęboko wdzięczny za reklamę, jaką mi on zrobił, m.in. prosząc mnie – korespondenta Rozgłośni Polskiej RWE, swego wielokrotnego rozmówcę, w czasie wielkiej, paryskiej, międzynarodowej konferencji prasowej – O AUTOGRAF (wiadomość o tym chyba bezprecedensowym wydarzeniu podały wielkie agencje prasowe, np. USA. Otrzymałem w związku z tym wydarzeniem nieco listów np. z Waszyngtonu, itd., itd.) Do dziś wysoko oceniam Wałęsę i jego historyczną rolę. Próby podważania jego pozycji w oparciu o teczki UB, uważam za (nie do uniknięcia) szkodliwy dla kraju bezsens… Wałęsa, ze względu na swe dokonania, JEST POLAKIEM ZNANYM W CAŁYM ŚWIECIE. W mym paryskim mieszkanku wisi afisz – portret WAŁĘSY. Różni pojawiający się u mnie z tych czy innych powodów Francuzi, np. elektryk i inni, z miejsca poznają o kogo chodzi! Znają wizerunek tego lidera Solidarności… Afisz ten – portret ten w mym mieszkaniu zawiesił politolog mgr Mariusz Kubik.

Ale ad rem; na pytanie: Po czyjej stronie jesteś?, odpowiem słowami mego Ojca: JESTEM PO STRONIE POLSKI (i przyjaźni polsko-francuskiej, no i Europy na francuskim sosie!).

Ojciec mój – odnotuję w dużym skrócie – kierownik MSZ-u w wieku 35. lat w obalonym zamachem majowym rządzie Witosa, został przez Becka 31 grudnia 1934 usunięty z MSZ-u, przeniesiony na emeryturę, w wieku 42. lat, czemu towarzyszyło obniżenie (na rozkaz Becka) jego stopnia służbowego… Jednak w listopadzie 1936 na propozycję Eugeniusza Kwiatkowskiego, wicepremiera i ministra finansów RP, ojciec zgodził się zostać pierwszym (???) wiceministrem finansów. Kwiatkowski, związany z prezydentem Mościckim, reprezentował – jak mawiał mój stryj Tadeusz Morawski, popierający Giedroycia – mądrzejsze skrzydło ówczesnego reżymu… W czasie 2-giej wojny światowei ojciec w Londynie popierał Sikorskiego, był przy boku kierującego MSZ-em Edwarda Raczyńskiego sekretarzem generalnym tegoż ministerstwa… A 10 9 1943 został ambasadorem RP, pierwszym ze wszystkich ambasadorów akredytowanych nieco później przy francuskim Komitecie Narodowym, rezydującym wtedy w Algierze…

Ojca cechował jakby pewien kult i wielka przyjaźń do de Gaulle’a, bo ojciec stawiał w interesie Polski na WIELKOŚĆ I POTĘGĘ FRANCJI.

Będąc następnie w Paryżu od lipca 1945 już oficjalnie nieuznawanym, lecz przez Francuzów tolerowanym i nawet popieranym AMBSADOREM WOLNEJ POLSKI, starał się dialogować, i czasem przychodzić z pomocą wszystkim odłamom naszej tak skłóconej EMIGRACJI POLITYCZNEJ. Chętnie też dialogował i pomagał ludziom z kraju, patriotom różnych orientacji, w tym – lecz nie tylko – posłom z koła ZNAK, itd., itd.

Mnie uczył: Trzeba się wznosić ponad spory i podziały, służyć nie tej lub innej grupie lecz POLSCE – przez duże P – jak mawiał!!!

I ja po dziś dzień idę tą drogą (pamiętam też co ojciec, a także Józef CZAPSKI, mówili mi o tak szkodliwej KŁÓTLIWOŚCI POLAKÓW, O ICH SKŁONNOŚCI DO PRZESADY I BRAKU WZAJEMNEJ WYROZUMIAŁOŚCI!!!

W mych dziennikach przytaczam opinię ludzi bardzo różnych orientacji. Od czasów RWE jak lew chronię swe „źródła” (Nowak tę mą super-ostrożność wysoko cenił, mawiał Amerykanom, że nawet dygnitarze reżymu, nie bojąc się wpadki, mnie informują, a to np. w ramach walki frakcyjnej.

Przed laty Michał Kwiatkowski – senior założyciel dziennika NARODOWIEC – mawiał mi: Gdy ja umrę, kto będzie pisał listy do redakcji? Otóż ja, dobrze przez Jana NOWAKA wyszkolony, takiego procederu nie uprawiam! No i dodam, starym zwyczajem dociera do mnie wiele informacji. Nieraz ludziom bardzo zależy, by coś trafiło na łamy mego dziennika… Ktoś półżartem powiedział mi: BO CIEBIE, STAREGO SZPIONA RWE, WAŻNI BIORĄ NIE OD DZIŚ NA SERIO!!!

Komentuj...

*piątek, 28 lutego, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART