Dziennik Macieja Morawskiego, 10 sierpnia 2016 r.

Utworzono 11 sierpnia 2016 przez Red. VP

DSC02293Jak się okazuje, nic dokładnego nie wiem o rzekomych pomysłach powołania do życia supernowowczesnych europejskich domów dla starców w Polsce! Co do obchodów 60-tej rocznicy powstania Polskiego Funduszu Humanitarnego we Francji, mającego w swej pieczy Dom w Lailly – to sanktuatrium drugiej wielkiej emigracji politycznej – to wraz z prezesem PFH, doktorem nauk humanistycznych UKSW Markiem Szypulskim, projektujemy zaprosić na tę uroczystość panią prezydentową Agatę Dudę. Wszak z okazji 50-tej rocznicy powołania do życia PFH, Dom odwiedziła śp. pani Maria Kaczyńska wraz ze śp. dtrektor Izabelą Tomaszewszką! Ta ówczesna wizyta odbiła się mocnym i pozytywnym echem.

Wiernym przyjacielem Domu jest Marcin Libicki. To on w roku 2008 uzyskał objęcie Domu wysokim protektoratem Europarlamentu. Obecnie zwróciliśmy się do niego, prosząc, by wybadał czy Pani Agata Duda byłaby skłonna nasz Dom z okazji owej 60-tej rocznicy odwiedzić i zwiedzić.

Dodam tu, że chcemy też zabiegać o to, by ów nasz Dom objęty – jak już pisałem – wysokim protektoratem Parlamentu Europejskiego stał się eksperymentalnym, supernowoczesnym ośrodkiem opieki nad starcami, których liczba teraz stale się potęguje… Eksperci europejscy dobrze wiedzą, iż owe domy, których liczba stale musi wzrastać, to problem znacznej wagi; że musi nastapić tych domów reorganizacja i unowocześnienie. Tak więc niewątpliwie jednym z zadań Komisji Europejskiej jest pchnąć sprawę na właściwy tor, wypracować nowy model tych domów. Genialny i niezwykle wysoko ceniony polski sekretarz stanu do spraw Europy, Konrad Szymański ponoć jasno stwierdza, że stojące przed Europą wyzwania wymagają szybkich i mądrych działań. A problem szybko wzrastającej liczby starców to zapewne jedno z tych wyzwań. Jednym słowem w oparciu o Komisję Europejską i ewentualnie wraz z kilku innymi istniejącymi czy mającymi powstać Domami, chcemy – odwołując się do rad naukowców i informatyków – wypracować nowy model takich Domów… Liczę na pomoc – także i w tej dziedzinie – zasłużonego przyjaciela naszego Domu w Lailly, wielkiego patrioty i znawcy problematyki europejskiej, Marcina LIBICKIEGO. Ten zasłużony filantrop jest do tego niewątpliwie szczególnie powołany.
Tyle od ręki na te tematy.

Kończąc dodam, że z jednej strony bardzo dbam o świetność i znaczącą rolę naszego Domu w Lailly, z drugiej – sam będąc 87-latkiem – domon dla starców poświęcam wiele myśli!

Komentuj...

*środa, 1 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART