Działania IPN w związku z 33. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Utworzono 12 grudnia 2014 przez Luiza

swiatloW 33. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego (z 13 grudnia 1981 r.) Instytut Pamięci Narodowej organizuje wiele uroczystości oraz projektów kulturowych i edukacyjnych przypominających ten trudny czas naszej historii.

Zachęcamy do udziału w kolejnej edycji kampanii IPN Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal Światło Wolności, nawiązującej do gestu solidarności, jaki wobec Polaków w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. W oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapłonęła wtedy świeca, którą na znak jedności z rodakami zapalił papież Jan Paweł II. Także prezydent USA Ronald Reagan wezwał do postawienia świec w oknach. W bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. […]. Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić. Akcja Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal Światło Wolności poświęcona jest poległym w starciach z milicją, śmiertelnie pobitym na komisariatach, internowanym, a także zwykle zapominanym zmarłym z powodu braku opieki medycznej. Ofiary to także osieroceni, zwolnieni z pracy lub zmuszeni do emigracji z powodów politycznych.

Po 33 latach od tamtych wydarzeń IPN zachęca Polaków do uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego podobnym gestem. – Niech każdy o godz. 19.30 w oknie swojego domu zapali symboliczną świeczkę. Prezes IPN Łukasz Kamiński zwrócił się do samorządowców – marszałków województw, prezydentów i burmistrzów miast w całej Polsce – z prośbą o przyłączenie się do tej akcji społecznej i zaproponował zapalenie świeczek w oknach urzędów i innych gmachów użyteczności publicznej, w których mieszczą się placówki podległe samorządowi, oraz wyświetlenie w przestrzeni publicznej miast multimedialnego Światła Wolności, które przygotował IPN. W Warszawie wielkie Światło Wolności rozbłyśnie na fasadzie kościoła pod wezwaniem św. Stanisława Kostki – miejsca symbolicznego, mieszczącego grób kapelana Solidarności, bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Kampanię akcji społecznej Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal Światło Wolności honorowym patronatem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

12 grudnia o godz. 22.00 w 20 kinach sieci Cinema City w całej Polsce odbędą się maratony filmowe, podczas których zostaną wyświetlone filmy: Bez końca w reż. Krzysztofa Kieślowskiego, Popiełuszko. Wolność jest w nas w reż. Rafała Wieczyńskiego oraz 80 milionów w reż. Waldemara Krzystka. Bezpłatne bilety na maraton można otrzymać w wybranych siedzibach Instytutu Pamięci Narodowej oraz w kasach kin. Pełna lista kin i miejsc odbioru biletów zamieszczona jest na stronie www.pamiec.pl/13grudnia. Liczba biletów jest ograniczona.

Zapraszamy na naszą stronę internetową www.pamiec.pl/13grudnia do zapoznania się z informacją o wydarzeniach rocznicowych w poszczególnych miastach. Już teraz zainteresowani nauczyciele i uczniowie mogą zapoznawać się z materiałami edukacyjnymi oraz uzupełnioną i odświeżoną wersją portalu www.13grudnia81.pl.

Na naszym profilu na Facebooku można będzie zapalić wirtualne Światło Wolności, za pomocą specjalnej aplikacji wstawić Światło Wolności w swoje zdjęcie profilowe oraz wziąć udział w konkursie fotograficznym Zapal Światło Wolności.

Warszawskie obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej rozpoczną się już 12 grudnia, o godz. 12.00, przed Ratuszem dzielnicy Warszawa-Bemowo otwarciem plenerowej wystawy 586 dni stanu wojennego. Plansze stylizowane są na stary kalendarz, w którym opisano najważniejsze fakty z lat 1981–1983 oraz przedstawiono sugestywne zdjęcia i dokumenty.

13 grudnia ulicami Warszawy, podobnie jak w latach ubiegłych, przejedzie zabytkowy Ikarus 280. Będzie kursował w godzinach od 10.00 do 20.00 na trasie wiodącej przez miejsca związane ze stanem wojennym. Podróżni odbędą wycieczkę wzbogaconą komentarzem historycznym oraz wysłuchają koncertu piosenek opozycyjnych. Przejazd autobusem edukacyjnym będzie bezpłatny, początek trasy na przystanku przy pl. Konstytucji. Informacja o kursach i szczegółowym rozkładzie jazdy dostępna będzie na stronie www.pamiec.pl/13grudnia.

Wieczorem 13 grudnia zapraszamy do Centrum Edukacyjnego Przystanek Historia im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie na koncert zatytułowany Powrót. Wystąpi trzech bardów: Piotr Kajetan Matczuk, Michał Konstrat oraz Antoni Muracki, którzy wykonają piosenki czasów stanu wojennego oraz własne współczesne kompozycje inspirowane tymi wydarzeniami. Koncert rozpocznie się o 19.30 zapaleniem symbolicznej świecy w ramach akcji społecznej Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal Światło Wolności. Wstęp wolny.

Informacja ze strony www.ipn.gov.pl

Komentuj...

*sobota, 4 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART