Czas letni: zielone światło dla świętowania

Utworzono 02 lipca 2013 przez admin

SONY DSCJean-Claude Kociołek

21 czerwca, Święto Muzyki, otwiera trzy ważne tygodnie w kalendarzu kulturalnym miasteczka Tinqueux. Te coroczne wydarzenia celebrują różnorodność spektakli ulicznych i szeroko pojętej kultury. To spotkanie, na którym trzeba być, zakończone tradycyjnym koncertem-piknikiem w dniu 14 lipca. To jednocześnie zachęta do poszukiwania i ciekawości, od akustycznych koncertów po muzykę tutejszą i bardziej odległą, od teatru improwizowanego po wędrowne opowieści, od pokazów dźwięku i światła po spektakle dla młodych widzów. Miasto, wierne swej idei jednoczenia publiczności wszelkiego rodzaju i stale proponujące spotkania o dużym poziomie, oferuje bogaty program, propagujący życzliwość i otwartość.

„Otwarcie” – to jedno z kluczowych słów imprezy. Otwarcie na nowe doświadczenia kulturowe i nowe spotkania, otwartość na innych podczas trwania większości animacji na świeżym powietrzu, starających się niwelować dystans pomiędzy publicznością i artystami oraz między samymi widzami. Otwarcie to owocuje również organizacją bardzo radosnego święta wieńców z kwiatów w dniu świętego Jana (w Polsce znanego jako „Wianki”), które tradycyjnie organizowane jest przez Towarzystwo Przyjaźni Francusko-Polskiej.

„Wianki” obchodzi się co roku, pamiętając o dawnych zwyczajach, podczas których mieszkańcy gromadzili się wokół ognia na brzegach rzek, aby śpiewać i tańczyć, a dziewczyny czasem rzucały w płomienie wonne zioła, aby wytworzył się pachnący dym mający moc odganiania złych duchów. Tuż przed północą, podsycały ogień i wrzucały do rzeki wianki z kwiatów i ziół, pośrodku których przymocowana była świeca. Jeśli nurt wody szybko porywał wianek, dziewczyna była pewna, że ​​wkrótce wyjdzie za mąż. Jeśli wianek nie popłynął z nurtem rzeki, był to znak, że dziewczyna będzie musiała czekać na swojego wybranka co najmniej kolejny rok.

Na świętego Jana, zgodnie ze zwyczajem, przepowiada się przyszłość (…)

(Aby przeczytać cały artykuł, kup najnowsze e-wydanie Vectora Polonii)  

Komentowanie zablokowane.wtorek, 7 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART