Cour-Cheverny, wino Franciszka I

Utworzono 25 czerwca 2013 przez admin

Marta PerezMarta Perez

Cour-Cheverny to wino królów. Nie sposób nie zachwycić się jego smakiem.

Ostatnio byłam w okolicach Loary, dokładnie tam, gdzie ono powstaje. Nie dość, że dostojne zamki opowiadają niezwykłe historie, rozlegle lasy skrywają tajemnice, to jeszcze to wino. Ono także „podszeptało” mi wyłącznie sekrety.

W 1577 roku Parlament w Paryżu uchwalił ustawę zakazującą mieszkańcom tego miasta, zakup win produkowanych w najbliższej okolicy. Po wina należało udać się przynajmniej dwadzieścia mil (około 88 km) dalej od stolicy.

Dzięki temu nastąpił rozwój winnic, początkowo wokół Orleanu, a później w okolicy Blois i Tours. Jednak, w przeciwieństwie do winnic z Beauce (mieszczących się na drugim brzegu Loary), która produkowała duże ilości win średniej jakości, Cheverny od zawsze hołdowało tradycji produkowania win o wysokiej jakości. Tak to wtedy wyglądało. Wina z tego obszaru określane były powszechnie jako „wina ze stoków Blois”. Kryzys związany z filokserą doprowadził w efekcie do ​​znacznego rozwoju tamtejszych szczepów. Obecnie sztandarowymi odmianami są: Sauvignon dla białych win, Pinot Noir i Gamay dla win czerwonych.

W 1519 roku Franciszek I sprowadził nowy szczep. Zasadził go w pobliżu zamku w Romorantin, w którym mieszkała jego matka. Do dziś dnia mieszkańcy okolic są bardzo dumni z tego szczepu i podkreślają, że występuje on tylko tam. Nazywa się oczywiście Romorantin.

Pijąc kieliszek Cour-Cheverny w kawiarni, w pobliżu zamku w Cheverny, poznałam Elizabeth, właścicielkę winnicy pod miasteczkiem Cellettes. Zgadało się najpierw o pogodzie, o tym i o tamtym. W końcu otwarcie zaczęłyśmy rozmawiać o winie, życiu, marzeniach i miłości. Opowiedziała mi, chyba wszystko o szczepie i winie Cheverny (…)

(Aby przeczytać cały artykuł, kup najnowsze e-wydanie Vectora Polonii)  

Komentowanie zablokowane.środa, 26 lutego, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART