Clermont-Ferrand: 36. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych

Utworzono 31 stycznia 2014 przez Luiza

polskie filmyFestiwal w Clermont-Ferrand ogłosił wyniki tegorocznej selekcji. Polskie filmy zakwalifikowały się do dwóch sekcji konkursowych tego najważniejszego na świecie festiwalu filmów krótkometrażowych.

W konkursie filmów międzynarodowych znalazł się współfinansowany przez PISF film „Ojcze masz” Kacpra Lisowskiego wyprodukowany w ramach programu „30 minut”, przez Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Film jest debiutem reżyserskim operatora, który ukończył Łódzką Szkołę Filmową oraz Szkołę Wajdy. Clermont-Ferrand będzie pierwszym zagranicznym festiwalem, w którym film weźmie udział.

Bohaterem „Ojcze masz” jest Marcel, który zbliża się już do czterdziestki, ale wciąż się nie ustatkował. Żyje od imprezy do imprezy, unikając zobowiązań i korzystając z uroków życia. Do chwili, kiedy niezobowiązująca przygoda, w którą się wplątał, zmusza go do zajęcia się dziesięcioletnim Józkiem. Marcel robi co może, by pozbyć się krnąbrnego chłopaka, ale na próżno. Wszystkie jego plany biorą w łeb, a do tego w środku nocy dziecko znika.

W tegorocznym konkursie międzynarodowym biorą udział aż 73 filmy z całego świata. Polskim akcentem jest także udział brytyjskiego filmu „Vegas” w reżyserii Łukasza Konopy, do którego zdjęcia wykonał polski operator Paweł Chorzępa.

Drugim polskim filmem na festiwalu będzie wielokrotnie nagradzany „Ziegenort” Tomasza Popakula wyprodukowany przez NoLabel, który zakwalifikował się do eksperymentalnej sekcji Lab. Animacja Popakula była pokazywana do tej pory już na ponad 50 festiwalach.

Film pokazuje małą nadmorską wioskę. Zapracowany ojciec stara się przyuczyć nastoletniego syna do zawodu rybaka. Introwertyczny chłopiec musi stawić czoła pierwszej poważnej rywalizacji. Świat odkrywany przez chłopca pełen jest niepokojących znaków, frapujących obserwacji, które niejednokrotnie budzą w nim przerażenie. Intrygująca, graficzna animacja Popakula jest próbą opisania niepokojów wchodzącego w dorosłe życie nastolatka.

Polacy kilkukrotnie odnosili sukcesy w Clermont-Ferrand. Trzy lata temu Grand Prix festiwalu trafiło do Marty Minorowicz za jej dokumentalny „Kawałek lata”, natomiast dwa lata temu Specjalne Wyróżnienie Jury Młodych zdobył Grzegorz Jaroszuk – autor fabularnych „Opowieści z chłodni”.

Polskie filmy jak co roku będą także obecne podczas organizowanych przy festiwalu Targów Filmowych. Stoisko Polish Shorts, przygotowane przez Krakowską Fundację Filmową przy wsparciu PISF, będzie jednym z kilkudziesięciu stoisk narodowych prezentujących dorobek krótkometrażowy krajów z całego świata. W tym roku w ramach targów odbędzie się także pokaz polskich filmów.

36. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand odbędzie się między 31 stycznia i 8 lutego 2014 roku.

Informacja ze strony www.pisf.pl

Komentowanie zablokowane.sobota, 18 stycznia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART