Blog | AKTUALNOŚCI

Chasse aux oeufs czyli polowanie na czekoladowe jajka

Utworzono 03 kwietnia 2015 przez anna

IMG_7070W najnowszym numerze „Vectora Polonii” (nr 3/2015) Justyna Wojczynska (Juju Atelier), w artykule pt. „Wielkanoc à la française” pisze o kulinarnych zwyczajach wielkanocnych we Francji, m.in. o sympatycznym zwyczaju szukania czekoladowych jajek:

Już niedługo święta wielkanocne. Dla każdego z nas ważne są polskie tradycje związane z Wielkanocą. W związku z tym, że co kraj to obyczaj, opowiem o kilku francuskich tradycjach wielkanocnych.

Wielkanoc to najważniejsze chrześcijańskie święto, upa­miętniające Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jest świętem ruchomym, w tym roku wypada w niedzielę 5 kwietnia i poniedziałek 6 kwietnia (święto obchodzone jest w pierwszą niedzielę przypadającą po pierwszej wiosennej pełni księżyca, po 21 marca). Ze świętami wiąże się wiele symboli. Pierwszym i najważniejszym jest jajo – symbol życia. Jajkiem się dzielimy lub obdarowujemy nawzajem. Tradycja ta wywodzi się ze starożytnego Egiptu i Rzymu. W XII wieku pojawiły się wydmuszki, które wypełniano czekoladą.

Podczas Świąt Francuzi wręczają sobie czeko­ladowe jajka, kurki, zajączki i inne czekoladowe cudeńka kojarzące się z Wielkanocą. Innym, powszechnym zwy­czajem we Francji jest „chasse aux oeufs” – polowanie na jajka czekoladowe, a w niektórych miastach organizuję się z tego powodu zawody, na przykład w parkach. Zabawa przeznaczona jest głównie dla dzieci, które w określonym czasie muszą nazbierać największą ilość jajek, ukrytych wcześniej w trawie.”(…)

Cały artykuł znajdziecie Państwo w Vectorze Polonii nr 3/2015, do którego zakupu i lektury serdecznie zapraszamy!

http://www.61qt.com/produkty/vector-polonii-nr-106-marzec-kwiecien-2015/

I właśnie o polowaniu na jajka słów kilka, a dokładnie kilka propozycji miejsc, w których organizowana jest ta atrakcja. W Paryżu wprawdzie słońce nas nie będzie rozpieszczać, jednak dzieci i tak powinny być zadowolone z łowów.

Już w środę, niektórzy mogli wziąć udział w „chasse aux oeufs” w ogrodzie Palais Royal:

IMG_7074

Kwitnące magnolie w ogrodzie Palais Royal

IMG_7063

Jajek szukali duzi i mali. Może pod żywopłotem?

IMG_7072

Może w żywopłocie?

IMG_7079

A może wśród żonkili? (ostrożnie)

IMG_7055

Niektórzy po prostu grzali się na słoncu.

Podczas wielkanocnych dni nie zabraknie okazji do tej zabawy.

5 kwietnia, godz. 10.00 – 17.00: Pola Marsowe, Rdv obok placu Jacques Rueff.

W pobliżu Wieży Eiffle’a, zostanie ukrytych 35 tys. jajek. Jest to atrakcja organizowana wspólnie z organizacją charytatywna Secours populaire i ma na celu zebranie funduszy na pomoc najbardziej potrzebującym. Stad, aby móc uczestniczyć w zabawie należy kupić „pozwolenie na polowanie” (od 5 do 20 euro), które pozwoli również na skorzystanie z wielu innych atrakcji i animacji.

http://www.spf75.org/evenement/grande-chasse-aux-oeufs-solidaire

5 kwietnia – 10.00-12.15 i 14.00-17.00: Jardin d’Acclimatation. Wstęp do ogrodu w wys. 3 euro pozwala na bezpłatne uczestnictwo w polowaniu na jajka. Ponieważ będą one ukryte m.in na ogrodowej fermie, będzie można również obejrzeć mieszkające tam zwierzęta.

http://www.jardindacclimatation.fr/evenement/chasse-aux-oeufs/

5 i 6 kwietnia, godz: 15.30, 16.30, 17.30: La Recyclerie, 83 Boulevard Ornano 75018 Paris. Konieczna rezerwacja, tylko 10 miejsc na każde polowanie: contact@larecyclerie.com

W ogrodzie i na tarasie restauracji tego miejsca poświęconemu recyklingowi, które znajduje się tuż obok Petite Ceinture zostaną ukryte czekoladowe jajka, jak również jajka niespodzianki, które będą wymienione na prezenty.

http://www.larecyclerie.com/la-super-chasse-aux-oeufs/

Ci, którzy zdecydują się wyjechać poza miasto, będą mieli w czym wybierać. W wielu miejscach organizowane są polowania na jajka. Na przykład, w oddalonym o 50 km od Paryża zamku Vaux-le-Vicomte, a raczej w jego pięknych ogrodach zaprojektowanych przez słynnego André Le Nôtre.

4, 5 i 6 kwietnia będzie można zebrać czekoladowe jajka i przy okazji zwiedzić to piękne miejsce. Wprawdzie za te atrakcje trzeba zapłacić (od 9,50 do 17,50 euro), ale opłata obejmuje wstęp do zamku, na polowanie jajek i uczestnictwo w warsztatach dla dzieci. Kilka opcji do wyboru. Bezpłatne dla dzieci do lat 6.

http://www.vaux-le-vicomte.com/vaux-le-vicomte-celebre-paques/

Udanej zabawy!

Komentuj...

*środa, 8 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART