Budapeszt: odsłonięto pomnik Jadwigi Andegaweńskiej i Władysława Jagiełły

Utworzono 31 października 2013 przez Luiza

30 października 2013 r. w Budapeszcie został odsłonięty pomnik Jadwigi Andegaweńskiej i Władysława Jagiełły. Monument powstał z inicjatywy i na koszt Litwy. Pomnik symbolizuje wspólną historię Litwy, Polski i Węgier.

Pomnik stanął w eksponowanym miejscu na budapesztańskim Wzgórzu Zamkowym koło Bramy Wiedeńskiej.

Odsłonięcie monumentu zbiega się ze spotkaniem ministrów spraw zagranicznych Inicjatywy Środkowoeuropejskiej, która jest forum współpracy państw Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. Do organizacji należą: Albania, Austria, Bośnia-Hercegowina, Bułgaria, Czechy, Białoruś, Chorwacja, Polska, Macedonia, Węgry, Mołdawia, Czarnogóra, Włochy, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia i Ukraina.

W uroczystości wzięli udział m. in. kardynałowie Stanisław Dziwisz i Péter Erdő oraz szefowie dyplomacji Polski i Litwy Radosław Sikorski i Linas Linkevičius.

Jadwiga Andegaweńska była córką Ludwika Węgierskiego i Elżbiety Bośniaczki. Od 1384 r. król Polski. Dwa lata później wyszła za mąż za Wielkiego Księcia Litewskiego Jagiełłę, który uprzednio przyjął chrzest. Tym samym rozpoczęła się chrystianizacja Litwy.

Informacja ze strony http://historia.org.pl

Komentowanie zablokowane.niedziela, 29 marca, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART