Bruksela: wystawa „Freedom Express: Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989”

Utworzono 15 listopada 2014 przez Luiza

Freedom_Express-plakat-wwwJuż 17 listopada przed siedzibą Parlamentu Europejskiego w Brukseli zaprezentowana zostanie niecodzienna wystawa plenerowa zatytułowana „Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989”. Wystawa przygotowana przez historyków Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność ukazuje skomplikowany proces wyzwalania się części Europy spod komunistycznej dyktatury. Wydarzenie jest elementem kampanii społeczno-edukacyjnej „Freedom Express”, realizowanej przez ESPS we współpracy z ministerstwami odpowiedzialnymi za kulturę w Polsce, Niemczech, na Węgrzech i na Słowacji.

W uroczystości otwarcia wystawy, która odbędzie się 18 listopada o g. 17.00, udział wezmą m.in. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, komisarz europejski ds. edukacji, kultury i sportu Tibor Navracsics oraz były minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Wystawa prezentowana na esplanadzie imienia „Solidarności 1980” pokaże różne sposoby ograniczania swobód obywatelskich w dawnym bloku komunistycznym i próby walki o ich odzyskanie. Szczególne miejsce poświęcono tutaj temu co łączy i dzieli pamięć społeczeństw Europy Środkowo-Wschodniej o wydarzeniach, które poprzedziły upadek komunizmu w Europie.

Idea wystawy wyrosła z przekonania, że refleksja nad przemianami 1989 roku w poszczególnych krajach staje się pełniejsza i głębsza, gdy dostrzega się ogólnoeuropejski kontekst tych wydarzeń. Naszym celem jest przede wszystkim przypomnienie procesów, które ostatecznie doprowadziły do upadku komunizmu w tej części Europy – tłumaczy prof. Jan Rydel, przewodniczący Komitetu Sterującego Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.

Treść ekspozycji układa się w opowieść o różnych obliczach wolności. Poszczególne części poświęcone zostały m.in. wolności słowa i wypowiedzi, wolności religii i wyznania czy wolności gospodarczej.

– Geometryczny układ brył wpisywać się będzie w krajobraz miejskich placów i arterii oraz pozwoli na wydzielenie w przestrzeni miejskiej sfery spotkania z historią. Wszystkie zdjęcia archiwalne oraz teksty historyczne zostały umieszczone na podświetlanych kubikach, co pozwala na zwiedzanie wystawy także po zmroku – podkreśla Mirosław Nizio, autor koncepcji architektonicznej.

Wystawa „Drogi do przełomu” prezentowana była w Berlinie (4-10 listopada). Jeszcze w tym roku będzie można ją obejrzeć w Warszawie (28 listopada-15 grudnia). Wraz z europejskim tournée wystawy uruchomiona została także jej wirtualna wersja dostępna pod adresem: http://1989.enrs.eu/exhibition.

FREEDOM_EXPRESS-2Freedom Express to międzynarodowa kampania społeczno-edukacyjna realizowana z inicjatywy Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność. Pierwsza jej część obejmowała podróż studyjną młodych artystów, dziennikarzy i historyków, którzy przemierzyli drogę od Gdańska, przez Warszawę, Budapeszt i Sopron, Timiszoarę, Bratysławę, Pragę, aż po Berlin. Program spotkań, warsztatów i działań artystycznych realizowanych podczas podróży powstał dzięki współpracy kilkunastu instytucji zajmujących się historią XX wieku.

Szczegóły na http://1989.enrs.eu/

Komentuj...

*środa, 1 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART