Bruksela: wieczór dyskusyjny z Ambasadorem Maciejem Popowskim

Utworzono 18 kwietnia 2015 przez Luiza

Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Belgii Artur Harazim zaprasza na spotkanie – wieczór dyskusyjny z Ambasadorem Maciejem Popowskim, które odbędzie się dnia 5 maja 2015 r., o godz. 19:00, w salonach Ambasady RP w Brukseli. Spotkanie dotyczyć będzie książki Macieja Popowskiego – „Alfabet brukselski”.
Spotkanie z autorem

Choć wskazują na to tytuł i forma, książka, którą Czytelnik trzyma właśnie w ręku, nie jest leksykonem wiedzy o Unii Europejskiej. Utrzymana w konwencji pół żartem-pół serio, jest subiektywnym, literackim opisem brukselskiego mikrokosmosu w jego rozmaitych wymiarach: lokalnym i międzynarodowym, historycznym i politycznym, obyczajowym i kulturowym. Lektura dostarcza, owszem, wiedzy o tym, jak funkcjonuje Unia Europejska, jak wygląda życie gabinetowe, kim są czołowe postacie brukselskiego theatrum, ale  przede wszystkim zdradza, czym się żyje w Brukseli – co się jada, gdzie się bywa i o czym się rozmawia. Autor, od wielu lat mieszkaniec belgijskiej stolicy, którego ukąszenie przez Europę nie pozbawiło trzeźwości sądu, snuje też fascynującą opowieść o historii, malarstwie i muzyce, o perłach brukselskiej architektury, o skomplikowanych losach dynastii królewskiej, o latających nad miastem papugach, dziedzictwie surrealizmu i piwie warzonym… z powietrza. Specyficzny, kosmopolityczny humor nie przysłania poważnych wniosków, jakie nasunąć się mogą po lekturze „Alfabetu…”.

alfabet„Alfabet brukselski” Macieja Popowskiego podważa stereotyp, że wszystko, co dotyczy Unii Europejskiej, jest nudne. Można o Unii pisać lekko, z humorem, przewrotnie (a przy tym z wiedzą niemal podręcznikową). Nie przeczy to przekonaniu, że polska przygoda w Unii jest superważna, superpoważna i superserio. Maciej Popowski jest tego przykładem. Pracuje dla Unii, i dla Polski, od lat. Wierzy w sens integracji. Jestem przekonany, że czytelnicy jego Alfabetu brukselskiego nie tylko zdobędą wiedzę, ale i nabiorą pewności, że warto się jednoczyć.

Jerzy Buzek

przewodniczący Parlamentu Europejskiego (2009–2012)

prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej (1997–2001)

Maciej Popowski – od dwudziestu lat na brukselskim bruku. Pod koniec PRL próbował zaszyć się w filologicznej niszy na Uniwersytecie Wrocławskim, skąd wypłukała go fala historycznych przemian i zaniosła do gmachu MSZ przy warszawskiej alei Szucha. Rzucony przez resort na odcinek europejski wziął udział w niemal wszystkich wydarzeniach prowadzących Polskę do UE. Jako pierwszy polski przedstawiciel w unijnym Komitecie Politycznym i Bezpieczeństwa wysyłał polskich żołnierzy do Kongo i Czadu. W roku 2008 rozpoczął długi marsz przez europejskie instytucje, który wiódł od stanowiska dyrektora do spraw polityki rozwojowej w Komisji Europejskiej, przez kierowanie gabinetem Jerzego Buzka jako przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, aż po funkcję zastępcy szefowej unijnej dyplomacji. Tygodnik „Polityka” uznał, że jest „po europejsku poukładany”. Debiut książkowy w wieku lat 50 uważa za powrót do filologicznych korzeni.

Komentuj...

*środa, 27 maja, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART