Back to front Mariana Kasperczyka

Utworzono 28 czerwca 2013 przez admin

marian kasperczyk 001W czwartek 4 lipca br. w Galerii Roi Doré odbędzie się wernisaż wystawy Mariana Kasperczyka BACK TO FRONT. Wystawa potrwa do 15 września 2013 r.

 

Marian Kasperczyk

 

Urodził się w 1956 r. w Oświęcimiu.

W latach 1976-78 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, a następnie
w 1979-81 na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Od 1981 r. mieszka i pracuje w Paryżu.

Począwszy od 1988 r. Marian Kasperczyk pracuje według własnej techniki, nazwanej przez siebie back to front. Technika ta polega na przeciskaniu farby akrylowej przez niezagruntowane płótno od drugiej strony. W zależności od kąta i charakteru padającego światła, po „drugiej stronie” z monochromatycznych płócien wyłaniają się formy „pojawiających się lub zanikających” twarzy, dłoni… Figuracja wyłania się intensywniej przy mniejszej ilości światła; duża ilość oświetlenia powoduje jej znikanie, a obraz staje się zupełnie abstrakcyjny i strukturalny.

Wielobarwne obrazy Mariana, wykonane techniką back to front pozwalają z kolei artyście połączyć w sposób zupełnie naturalny poszczególne kolory, np. czerwień z zielenią. Dzięki temu, artystyczny wyraz zachowuje neutralny charakter.

Jest również seria obrazów, w których pod wpływem różnego charakteru oświetlenia wyłania się bądź zanika pewne słowo, tracąc w ten sposób swój jednoznaczny sens: ami, abri, nobody (przyjaciel, schronienie, nikt).

Dzięki technice własnej back to front, doskonalonej od ponad 20 lat, obrazy Mariana Kasperczyka zyskują wyjątkową strukturę i trzeci wymiar. Pierwsze prace Mariana, wykonane w tej technice pochodzą z lat 80. i 90. Doskonale znoszą próbę czasu.

Affiche Marian Kasperczyk

 

 

Komentowanie zablokowane.czwartek, 9 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART