Amsterdam: Tysiące biegaczy pobiegnie w maratonie

Utworzono 18 października 2013 przez Luiza

Po raz pierwszy pobiegli w 1928 roku, 20 października 2013 wybiegną ponownie – w tę niedzielę Amsterdam stanie są areną 38. edycji słynnego maratonu.

Amsterdamski maraton to jeden z dziesięciu najszybszych na świecie i jeden z najbardziej znanych w Europie. Podobnie jak cała Holandia także Amsterdam jest płaskim miastem pozbawionym większych wzniesień, a to zawsze przekłada się na dobre wyniki biegaczy.

Nawet zła pogoda nie jest w stanie tego zepsuć. W 2012 roku mimo kiepskich warunków atmosferycznych pobity został dotychczasowy rekord imprezy. Kenijczyk Wilson Chebet przebiegł ponad 42 km w czasie 2 godzin 5 minut i 41 sekund, poprawiając rekord amsterdamskiego maratonu o trzy sekundy.

TCS Amsterdam to największy maraton w Holandii. Oprócz królewskiego dystansu, biegacze walczą tego samego dnia o zwycięstwo w półmaratonie, biegu na 8 km i kilku krótszych dystansach. W 2012 roku w sumie na wszystkich dystansach pobiegło 38,000 osób.

Po raz pierwszy masowy maraton zorganizowano w Amsterdamie w 1928 roku w ramach odbywających się w tym mieście letnich Igrzysk Olimpijskich. Później długo maratonów w Amsterdamie nie organizowano. Dopiero od 1975 roku miasto pochwalić się może corocznym masowym maratonem (jedynie w 1978 roku bieg się nie odbył).

Tak jak 85 lat temu również tegoroczny maraton rozpocznie i zakończy się na Stadionie Olimpijskim w południowej części miasta.

Informacja ze strony http://www.niedziela.nl

Komentowanie zablokowane.



środa, 26 lutego, 2020

  • Pogoda w Paryżu



    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART