ADWOKAT RADZI: Związek małżeński? Związek partnerski? A może konkubinat?

Utworzono 13 czerwca 2013 przez admin

adwJolanta Boulboulle-Kaczorowska

Jeszcze nie tak dawno, rzadko padały tego rodzaju pytania. Gdy Jan Kowalski i Małgosia Nowak zamierzali współżyć i założyć rodzinę, naturalnie nasuwała się myśl o małżeństwie, jako podstawowym i wręcz niezbędnym akcie prawnym cementującym ich związek.

Obecnie, coraz częściej widzimy wokół nas pary, które wybrały inną, alternatywną formę współżycia, zwaną najczęściej związkiem partnerskim, konkubinatem bądź kohabitacją. Powołane do życia ustawy regulującej związki partnerskie, w większości krajów Europy, nie są zharmonizowane, co powoduje, że skutki prawne tej instytucji nie są identyczne. Używane w różnych krajach nowatorskie słownictwo, dotyczące nowych instytucji prawnych, również nie zawsze pozwala dobrze zidentyfikować, z jaką formą związku mamy do czynienia.

Wydaje się, że najpowszechniejszym i najogólniejszym pojęciem związku jest związek partnerski, który może być zarejestrowany bądź nie. Ogólne pojęcia związku partnerskiego, konkubinatu i kohabitacji, używane często wymiennie w Polsce, odnoszą się do nieformalnego związku dwóch osób, pozostających we wspólnym pożyciu, bez jego usankcjonowania w świetle prawa jako małżeństwa.

Z praktyki orzeczniczej wiadomo, że jako konkubinaty traktowane są związki, w których trudno ustalić powiązanie stosunków osobistych z majątkowymi przy jednoczesnym istnieniu więzi fizycznej i wspólnym mieszkaniu. W niektórych państwach, wśród których Holandia, Belgia, Luksemburg, Francja, Szwecja, Finlandia, ze względów na ich nasilenie istnieje możliwość zarejestrowania konkubinatu, co powoduje podobne skutki prawne, jak ślub (tzn. prawo dziedziczenia, możliwość pozywania o alimenty od konkubenta itp.).

Zazwyczaj różnica między zarejestrowanym konkubinatem, a ślubem w tych krajach polega na tym, że do tej rejestracji nie potrzeba organizować uroczystej ceremonii z przysięgą, lecz tylko złożyć zgodne, pisemne oświadczenie w stosownym urzędzie (…)

(Aby przeczytać cały artykuł, kup najnowsze e-wydanie Vectora Polonii)   

Komentowanie zablokowane.środa, 8 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART