90. lat polskiej imigracji w Vicoigne

Utworzono 27 września 2013 przez Luiza

Obrazek 2Stowarzyszenie „POLONIA z Vicoigne” zaprasza na uroczystości związane z 90. rocznicą przybycia polskich imigrantów na teren okręgu Valenciennes w regionie Nord-Pas-de-Calais.

Pierwsi Polacy zamieszkali tutaj na początku lat 20. XX wieku. Znaleźli pracę w miejscowych kopalniach. Wkrótce, tysiące rodaków z pogrążonej w kryzysie Polski przyjechało szukać zatrudnienia na północ Francji. Wg danych zawartych w książce Polscy górnicy z Vicoigne (Les Mineurs Polonais de Vicoigne), autorstwa Jean-Jacques’a Sourdeau, znawcy historii regionu oraz Philippe’a Buniowskiego, prezydenta Stowarzyszenia „POLONIA z Vicoigne”, odnotowano, że w 1926 r. w okolicach Valenciennes mieszkało już 24 tys. Polaków.W tym czasie ludność polska w zagłębiu węglowym regionu Nord-Pas-de-Calais liczyła blisko 170 tys. osób. Podobno co szósty mieszkaniec tego regionu Francji ma polskie korzenie. Zapewne przodkowie wielu z nich pochodzą z Vicoigne.  Autorzy książki podają, że w 1930 r. w miasteczku żyło 800 osób polskiego pochodzenia na 1700 Francuzów.

Stowarzyszenie „POLONIA z Vicoigne” powstało w 1989 r. z inicjatywy Philippe’a Buniowskiego, stojącego na czele asocjacji do dziś, przy wsparciu członków wcześniejszych stowarzyszeń w Vicoigne jak „Les Femmes Polonaises de Vicoigne” czy „Dames du Rosaire”.

Celem organizacji jest przybliżanie polskiej tradycji, poznawanie Polski poprzez organizację wycieczek, spotkania z okazji Świąt Wielkanocnych, Bożego Narodzenia, spotkania towarzyskie. Organizowane są spektakle zespołów ludowych, wystawy, msze polskie.

W 2003 r. obchodzono uroczyście 80-lecie imigracji polskiej w Valenciennes. Z tej okazji odsłonięto unikalny pomnik (na zdjęciu), całkowicie sfinansowany przez „POLONIĘ z Vicoigne” i oddany pod opiekę Matki Boskiej Częstochowskiej. Jej obraz, przywieziony z Polski, znajduje się w miejscowym kościele. Pomnik stanął dokładnie w miejscu, gdzie niegdyś wznosiło się słynne opactwo Notre-Dame de Vicoigne.

Program tegorocznych obchodów 90. rocznicy polskiej imigracji w Vicoigne:

28 września, od godziny 14.00: Otwarcie wystawy La Pologne inattendue i Drapeaux d’Associations Polonaises de Marles-les-Mines w Condé-Macou. 

Zwiedzający będą mogli skosztować polskich specjałów, zakupić płyty CD i DVD z polską muzyką ludową.

Członkowie Stowarzyszenia „POLONIA z Vicoigne” zaprezentują swoje prace: obrazy malowane na płótnie i na jedwabiu oraz ręcznie haftowane. Czas umili występ muzyka Edzia Paszkiera (wstęp wolny.)

O godz.17.30 rozpocznie się konferencja pt. Imigracja polska od 1923 r. do czasów współczesnych, którą poprowadzi Gabriel Garçon, prezydent Stowarzyszenia Rayonnement Culturel Polonais (wstęp wolny.)

Na godz. 19.30 przewidziany jest występ Zespołu Pieśni i Tańca „POLONIA de Douai” (wstęp 9 €). Informacje i rezerwacja pod numerem: 06 13 95 14 32.

Uroczystości niedzielne, 29 września, rozpoczną się o godz.15.00 w kościele Św. Barbary w Vicoigne uroczystą mszą świętą celebrowaną przez Księdza Infułata Stanisława Jeża, rektora Polskiej Misji Katolickiej w Paryżu. Podczas mszy zaśpiewa chór „Polonia” przy akompaniamencie Edzia Paszkiera. Następnie złożone zostaną wieńce pod pomnikiem dedykowanym polskiej imigracji. Dzień zakończy koncert zespołu „Harmonia” z Bully-les-Mines oraz spotkanie w Sali przyjęć w Vicoigne.

6 października, o godz. 12.30, uroczystości zwieńczy Obiad taneczny z udziałem orkiestry „Christian Kubiak”. Informacje i rezerwacja: 03 27 25 52 04. (Salle Jean Ferrat: Chemin du Fortin, 59278 ESCAUTPONT);

oprac. Red. VP

Komentowanie zablokowane.czwartek, 9 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART