8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet i Pokoju na Świecie

Utworzono 08 marca 2015 przez Luiza

320px-Suffrage_parade-New_York_City-May_6_1912W krajach rozwiniętych i rozwijających się prawa człowieka obejmują problematykę praw kobiet, ale nie walczą ze stereotypami kobiety jak płci pięknej i słabszej od mężczyzny. W Europie, panie zmagają się z problemami natury mentalnej, ale również i przemocy domowej fizycznej oraz psychicznej, często ukrywanej przed bliskimi. W niektórych kulturach prawa kobiet są łamane także przez konstytucję, kodeks karny czy tradycje ludowe, np. Arabia Saudyjska, Iran czy Liban.
8 marca, jako Międzynarodowy Dzień Kobiet i Pokoju na Świecie to moment do zastanowienia się nad właściwą polityką eliminującą dyskryminację. Ten dzień powinien pobudzać świadomości wśród kobiet, o tym, że stanowią wolną jednostkę, posiadającą takie same prawa, zarówno w świetle prawa
formalnego jak i domowego… Pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet został ogłoszony przez
Organizację Narodów Zjednoczonych w roku 1975 z okazji powołania Międzynarodowego Roku Kobiet (przypadającego właśnie na rok ‘75). Następnie w 1977 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ wprowadziło rezolucję pozwalajacą obchodzić Dzień Praw Kobiet i Pokoju na Świecie w dowolnie wybranym momencie, zgodnie z krajową tradycją państw członkowskich. Celem powołania święta 8 marca było dostrzeżenie roli kobiet w rozwoju społecznym a także działaniach na rzecz pokoju. Tym samym ONZ chciało podkreślić problematykę sytuacji kobiet na świecie, apelując tym samym do zaprzestania dyskryminacji ze względu na płeć.
Autor. A.Z.

Komentuj...

*środa, 1 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART