Dziennik Macieja Morawskiego, 5 września 2016 r.

Utworzono 05 września 2016 przez Red. VP

Morawski foto 1 (2)Wracając do tego, co ostatnio pisałem o tym unikalnym „rezerwacie” najlepszych polskich tradycji, jakim jest „Montresor”, pragnę dodać kilka uwag… Otóż chcę mocno uwydatnić, że Maria z Potockich Reyowa jest osobą niezwykle cenioną i lubianą w najwyższych francuskich kręgach Turenii i nie tylko. (Opowiadano mi nawet, że swego czasu szczególnie mile ją witała odwiedzająca Francję królowa Anglii). Często mówi się tu o niej, że to naprawdę europejskiej klasy wielka dama!

Następnie chcę teraz wspomnieć, że obecnie świetnym jak słyszę – merem Montresoru jest Krzysztof Unrug, wnuk naszego bohatera narodowego admirała Józefa Unruga, który 21 sierpnia 1939 przeniósł dowództwo naszej floty na Hel, i tegoż Helu następnie odważnie bronił aż do 1. października 1939! Po wojnie admirał ów był pierwszym pensjonariuszem naszego Domu Spokojnej Starości w Lailly-en-Val. Zmarł tam 28. lutego1973. Pochowano go w niezbyt dalekim Montresorze. Myślę, że GDYNIA winna, i jej słynne muzeum emigracji winno zarówno Monteresor, jak i Lailly-en-Val otoczyć taką lub inną partnerską opieką, przesłać także do obu tych ośrodków dane dotyczące muzeum, itd., itd. A w Montresorze winien stanąć pomnik admirała Unruga…

Poprzednio pisząc o osobach związanych z Montresorem, wymieniłem adwokata Piotra Gromnickiego.Teraz dodam, że ten niezwykle wybitny polsko-francuski prawnik winien stać się – jeśli już nie jest – doradcą naszej misji handlowej w Paryżu oraz ogólnie polskiego rządu.

Mocno też zaznaczę, że Montresor (podobnie jak Lailly-en-Val) winna odwiedzić opiekunka Polonii Świata, pierwsza dama prześwietnej naszej Rzeczypospolitej Agata z Kornhauserów Duda, osoba ogromnej kultury, stuprocentowa – w najlepszym tego słowa znaczeniu – krakowianka, absolwentka UJ-u (którego rektorem był w latach 1906-7 mój stryjeczny dziadek, filolog Kazimierz Morawski, długoletni prezes PAN-u, kawaler Orła Białego, kandydat na prezydenta RP w grudniu 1922). Wiem, iż liczni Agaty Dudy byli uczniowie w prestiżowym krakowskim liceum im. Jana III Sobieskiego, podkreślali i podkreślają niezwykle wysoki poziom intelektualny tej ich pani profesor.

Komentuj...

*poniedziałek, 30 marca, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART