70. Zjazd Polonii w Osny

Utworzono 08 lipca 2015 przez Agnieszka Zaleska

5 lipca w Osny odbył się kolejny zjazd Polonii. To już 70. spotkanie w północno-zachodniej części regionu Île-de-France. Polacy od kilkudziesięciu lat zrzeszają się w Osny, zawsze w pierwszą niedzielę lipca.

– Dawniej, przyjeżdzały tu autokary z Polakmi. Dzisiaj trochę mniej ludzi niż kiedyś, ale tradycja spotkań jest piękna i warto odwiedzać Osny – zachęcała pani Danuta z Pontaise.

Polonijny Zjazd Katolicki, organizowany przez Pallotynów, Instytut Świętego Stanisława, ma na celu zjednoczenie Polaków, mieszkających we Francji oraz wszystkie osoby, które czują się związane z polską tradycją.

– Nie mówię po polsku, ale moja babcia była Polką. Pochodziła z Krakowa. Czuję się związany z polską kulturą, dlatego przyjeżdżam tu co roku z żoną – opowiada Jacques, uczestnik Zjazdu katolickiego.

Spotkanie katolickie Polonii przyciąga nieustannie tysiące rodzin. Poza mszą świętą, pod przewodnictwem Rektora Polskiej Misji Katolickiej ks. inf. Stanisława Jeża i wspólną modlitwą, uczestnicy degustowali przysmaki polskiej kuchni. Ponadto, można było obejrzeć występy muzycznych zespołów takich jak: Dzieci Nazaretu, Chór chłopięcy z Wrocławia, Krzysztof Fedyryszyn, Road Fight Heaven.  W Osny można było także uzyskać autograf Stefana Romeckiego, polskiego kierowcy wyścigowego.

Kolejna edycja już za rok, a w najbliższym numerze Vectora Polonii znajdą Państwo relację ze spotkania.

DSC09996

Stoisko Stefana Romeckiego i Vectora Polonii

Rozmowy przy stoisku

Stefan Romecki i Vector Polonii

Rozmowy przy stoisku

Park w Osny

Grupa harcerska

Komentuj...

*sobota, 23 luty, 2019

 • Pogoda w Paryżu


  14°C
  Słonecznie

  Dzisiaj:
  16°C / 1°C
   
  nieponwtośroczwpią
  15°17°18°18°15°15°
 • Kurs walut

 • Newsletter Vector Polonii

 • Partner: ASSOCIATION YOT-ART