70. rocznica katastrofy lotniczej na Gibraltarze

Utworzono 04 lipca 2013 przez admin

Wladyslaw_Sikorski_24 lipca 1943 roku, 16 sekund po starcie spadł do morza samolot Liberator, którym leciał gen. Władysław Sikorski, wracający z inspekcji Armii Polskiej na Bliskim Wschodzie.

Ta tragedia na Gibraltarze nadal pozostaje zagadką tamtego wieku i budzi wiele kontrowersji. Oficjalnie przyczyną katastrofy było zablokowanie steru wysokości.

Gen. Władysław Sikorski urodził się 20 maja 1881 roku w Tuszowie Narodowym. Ukończył studia na Politechnice Lwowskiej na Wydziale Dróg i Mostów, uzyskując tytuł inżyniera. W trakcie I wojny światowej walczył w Legionach Polskich, które sam zorganizował. Kiedy wybuchła II wojna światowa został Naczelnym Wodzem i Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz premierem Rządu Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie.

 

Sikorski_in_Gibraltar

Gen. Sikorski 4 lipca 1943 (jedno z ostatnich zdjęć) w Gibraltarze

 

Podczas aktywności emigracyjnej działał na rzecz sojuszu polsko-francuskiego. Sam rząd RP miał swoją siedzibę we Francji: najpierw w Paryżu, kolejno w Angers. Następnie w czerwcu 1940 roku przeniesiono ją do Londynu. Władysław Sikorski jest autorem przetłumaczonej na kilka języków książki „Przyszła Wojna”, w której pojawiają się opisy przyszłych wydarzeń, dlatego dzieło to uważane jest za wyjątkowe, a wielu ludzi do dziś nazywa generała prorokiem. Została ona przetłumaczona na kilka języków.

Redakcja VP

 

Komentowanie zablokowane.sobota, 30 maja, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART