69. Festiwal w Avignon z udziałem Polaków

Utworzono 02 lipca 2015 przez Agnieszka Zaleska

Festival d'AvignonJuż w najbliższą sobotę, 4 lipca zaczyna się festiwal teatralny w Avignon, podczas którego nie zabraknie polskich akcentów. Główną rolę odegra postać Tadeusza Kantora, któremu została poświęcona wystawa-instalacja „Les origines de Wielopole, Wielopole, les origines”.

Kantor, urodzony w 1915 roku w Wielopolu Skrzyńskim w Tarnowskiem, zmarł w 1990 roku w Krakowie. W tym roku mija setna rocznica urodzin reżysera, twórcy happeningów, malarza, scenografa, pisarza, teoretyka sztuki czy aktora własnych spektakli. Jego postać jest zaliczana do grona największych artystów XX wieku. Wystwę można oglądać w Hôtel de la Mirande w trakcie trwania Festiwalu (4-25 lipca 2015) przy 4, place de l’Amirande w Avignon, każdego dnia od 11:00 do 19:00. Wstęp wolny. Natomiast 5 lipca 2015, o godzinie 21:00, rozgłośnia radiowa France Culture wyemituje audycję na temat Kantora pt. „En compagnie de Tadeusz Kantor”.

Ponadto, przez pierwszych pięć dni Festiwalu (od 4 do 8 lipca o godzinie 15:00), będzie można obejrzeć sztukę „Wycinki.HOLZFÄLLEN” zrealizowaną przez Krystiana Lupę, na podstawie prozy Thomasa Bernharda. Spektakl grany na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu, został uznanany przez widzów i krytyków najlepszym przedstawieniem sezonu. – Bernhard krytykuje sytuację, w której bezkompromisowość i walka o inny świat, będące udziałem artystów na początku ich drogi, ulatnia się. Artyści zaczynają wikłać się w relacje z cyniczną i ignorancką władzą, idą na kompromisy, by kierować swoimi karierami. To spektakl o problemach ludzi kultury, o mechanizmach, które mają wpływ na kulturę – komentował Krystian Lupa wrocławski spektakl. Lupa jest polskim reżyserem teatralnym oraz scenografem. W Avignon, sztuka zostanie zaprezentowana przez aktorów w języku polskim, a dla publiczności francuskiej będzie dostępna transkrypcja.

Red. VP

Komentuj...

*niedziela, 31 maja, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART